,,Nie mam siły na kolejną dietę…” Większość z nas choć raz w życiu była na diecie odchudzającej. Często jednak ich efekt bywa krótkotrwały, a my po jakimś czasie wracamy do dawnych nawyków, czując się jeszcze bardziej sfrustrowani. Jeśli próbowałeś tego wiele razy, to na pewno znasz to uczucie – „nie mam siły na kolejną dietę”. W takim momencie warto zadać sobie pytanie: co tak naprawdę stoi za tymi nieudanymi próbami? Jakie mechanizmy psychiczne i emocjonalne wpływają na naszą relację z jedzeniem? Czy istnieje sposób, by podejść do tematu odchudzania w sposób, który będzie trwały i zdrowy, a jednocześnie nie będzie nas wyczerpywał? Na to ostatnie pytanie odpowiem Ci już teraz: tak, a zrobisz to z psychodietetykiem.
Kim jest psychodietetyk?
Psychodietetyk to specjalista, który łączy wiedzę dotyczącą żywienia z psychologią. Jego praca skupia się na tym, aby pacjent nauczył się wprowadzać trwałe i zdrowe zmiany, które będą wspierać jego samopoczucie i jakość życia. Jednocześnie towarzyszy temu rozmowa, nieoceniająca postawa i indywidualne podejście – bo przecież każdy człowiek ma inną historię, także tą związaną z żywieniem.
Psychodietetyk psychodietetykowi nierówny.
Wybór specjalisty jest zwykle trudnym zadaniem – wymaga poświęcenia czasu, przeszukania Internetu, przeczytania opinii, wypytania znajomych, podjęcia decyzji, znalezienia terminu… Uff, dużo tego. Podpowiem Ci jednak jedną rzecz, którą na pewno musisz wiedzieć przed wyborem psychodietetyka.
Psychodietetyka to wykształcenie podyplomowe. Oznacza to, że psychodietetykami są osoby, które już wcześniej uzyskały wykształcenie wyższe. W gabinetach najczęściej spotkasz psychologa-psychodietetyka lub dietetyka-psychodietetyka.
Twoje potrzeby powiedzą Ci jakiego specjalistę wybrać.
Zastanów się jakie są Twoje potrzeby. Poniższa lista pomoże Ci je określić. To Twoje potrzeby powinny podyktować Ci wybór specjalisty.
- chcę popracować nad moimi obawami i myślami związanymi z jedzeniem;
- chcę popracować nad akceptacją i samooceną związaną z wyglądem;
- chcę zrozumieć i nauczyć radzić sobie z moimi emocjami, które wpływają na moje wybory żywieniowe;
- chcę jeść bez jadłospisu, ale zgodnie z tym, czego potrzebuje mój organizm;
- chcę dowiedzieć się dlaczego nie umiem utrzymać prawidłowej wagi* w niektórych momentach swojego życia;
- chcę przestać się objadać, ale nie wiem jak;
- chcę utrzymać osiągnięte efekty, poprzez wypracowanie trwałych i zdrowych nawyków;
- chcę zadbać o moje zdrowie, ale nie mam do tego motywacji;
- chcę nauczyć się podstaw zdrowego odżywiania, które będą łatwe do zastosowania w moim codziennym życiu.
- chcę jeść zgodnie z jadłospisem, dzięki któremu poprawię swoje wyniki badań;
- chcę jeść zgodnie z jadłospisem, dzięki któremu zredukuję swoją wagę, poprawię swoje zdrowie i samopoczucie;
- chcę dowiedzieć się jakie jedzenie nie służy mojemu organizmowi i powoduje problemy zdrowotne;
- chcę wesprzeć terapię zaburzeń odżywiania poprzez odpowiednio zbilansowane posiłki;
- chcę dowiedzieć się, dlaczego nie umiem utrzymać prawidłowej wagi* w niektórych momentach swojego życia;
- chcę przestać się objadać, ale nie wiem jak;
- chcę utrzymać osiągnięte efekty, poprzez wypracowanie trwałych i zdrowych nawyków;
- chcę zadbać o moje zdrowie, ale nie mam do tego motywacji;
- chcę nauczyć się podstaw zdrowego odżywiania, które będą łatwe do zastosowania w moim codziennym życiu.
*prawidłowa waga to taka masa ciała, która zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia związane z nadmiarem tkanki tłuszczowej (m.in. cukrzyca, choroby serca, niektóre nowotwory…). Pamiętaj – waga jest wskaźnikiem, który może być pomocny, ale po to, aby dbać o naszego zdrowie i samopoczucie! Nie przyda się natomiast aby się porównywać z innymi, czy za wszelką cenę dążyć do wygórowanych ideałów sylwetkowych.
Jak z pewnością zauważyłaś/eś, kompetencje psychologa, psychodietetyka oraz dietetyka, psychodietetyka w wielu miejscach pokrywają się i wzajemnie uzupełniają. Dzieje się tak, ponieważ psychodietetyka stanowi połączenie dwóch istotnych dziedzin nauki, które wspólnie pomagają lepiej zrozumieć zależności między sferą emocjonalną a odżywianiem.
Pierwsze koty za płoty, czyli Twoja pierwsza wizyta.
A gdy już wybrałaś/eś specjalistę… Pojawił się stres? To okej, jeśli tak masz. Nieznane sytuacje z reguły są dla nas stresujące. Aby jednak ten stres był trochę mniejszy, uchylę Ci rąbka tajemnicy czego możesz się spodziewać po pierwszej wizycie u psychodietetyka.
Na pierwszej konsultacji zapoznasz się ze specjalistą i porozmawiasz w komfortowych warunkach. Przede wszystkim chodzi o to, abyś poczuł się bezpiecznie. Psychodietetyk zapyta Cię o Twoje wybory żywieniowe, ale także o Twoje myśli i emocje – zbierze i zapisze istotne informacje. Specjalistę obowiązuje tajemnica zawodowa, więc możesz być pewny, że to, co powiesz w gabinecie, pozostaje między wami.
- zastanów się, co byś chciał osiągnąć dzięki spotkaniom – na pewno zostaniesz zapytany o cel, nad osiągnięciem którego będziecie wspólnie pracować;
- przywołaj w pamięci swoje poprzednie próby zdrowego odżywiania/zmiany nawyków/regulowania masy ciała – specjalista będzie chciał poznać Twoją historię;
- zastanów się, jakie masz nawyki żywieniowe – każdy z nas ma jakiś nawyk związany z jedzeniem. Czasem można je zidentyfikować dość łatwo, a czasem wymaga to zastanowienia się;
- zabierz ze sobą nazwy zażywanych leków i ewentualne wyniki badań – choroby i leki mogą w różny sposób wpływać na nasze wybory żywieniowe, przez co mogą być ważną informacją dla specjalisty.
**Jeśli stresujesz się, że czegoś zapomnisz, przed wizytą zrób notatkę. Tak czy owak – specjalista przeprowadzi Cię przez pierwszą konsultację.